субота, 4 листопада 2017 р.

Тема: Основа слова і закінчення – значущі частини слова
Мета: повторити і поглибити знання учнів про основу як частину слова, що виражає лексичне значення, і закінчення, яке служить для зв’язку слів у реченні і вказує на граматичне значення; сприяти зміцненню навичок їх виділення; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити основу слова і закінчення, визначати їх роль у словах; розвивати творчі вміння використання основи слова і закінчення при створенні нових слів та їх форм; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, сприяти розвиткові знань про лікарські рослини і їх значення в житті людини.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Хід уроку
I. Оголошення теми і мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Емоційна зарядка (виразне читання хором)
 Ніжна мова — ти ніжний цвіт, Ти п'яниш нас, як рута-м'ята. Тож на цілий на білий світ Ти духмяністю розіллята. Любіть красу своєї мови. Звучання слів, правопис слів: Це квітка ніжна і чудова Коханих батьківських степів.
 Д. Білоус
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників
Фронтальне опитування
 Назвіть значущі частини слова.
 Які слова називаються змінними, а які незмінними?
  Що таке спільнокореневі слова?
  Що таке закінчення?
  Дайте визначення суфіксу і префіксу.
ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Робота з підручником
Опрацювання статті підручника та виконання вправ.
 Коментар учителя
Закінчення — значуща частина слова, що виражає його граматичне значення, стоїть у кінці слова і служить для зв’язку слів у словосполученні та реченні (зоря — зорі, зорею, зорю; сад — саджу, садити, садять, саджати). Основа — це частина слова без закінчення, що виражає лексичне значення слова (повітря, радість, гарний, запашний). Вона може складатися із префікса, кореня, суфікса (квіти, квітка, уквітчаний).
Слова бувають змінні та незмінні. Змінні слова мають закінчення і служать для поєднання слів у словосполучення та речення (Я, любити, поливати, рослина. — Я люблю поливати рослини). Зміна закінчення — це зміна форми слова. Лексичне значення у таких словах — однакове (троянда, троянди, троянду, трояндою). Незмінні слова не мають закінчень (десь, там, незабаром, піаніно).
Зміна основи слова приводить до утворення нових слів з іншим лексичним значенням (росте, вирощувати, рослина, зарослі).
Спільнокореневі слова (споріднені) — це слова, що мають спільний корінь, але різні лексичні значення (природа, природній, природний, природничий, природник, природодослідник, природолюб, природокористування).
Практична робота
  Намалюйте, як на письмі позначають частини слова, корінь — префікс — суфікс — закінчення
Робота в парах
  Виділіть суфікси в наведених словах, поясніть їхній вплив на значення слів.
Матусенька,  мамочка, матінка, матусечка,  матуся,  матіночка.
 Татусь, татко, татуньо, татунь.
 Дівчина, дівчинка, дівчатко, дівчатонько, дівчинонька.
Вибіркова робота
Випишіть слова, у яких немає закінчення. У решті слів назвіть закінчення.
Горище, широко, мовний, пишу, взимку, блакитний, друг, міцно, наповнюють, підгір’я, високо, барвистий, книга, тихо, кіно, пальто.
  Графічна робота
 Запишіть схеми слів. Зразок: напишу .
Пришкільний, подорожник, пам'ятний, лісок, молодець, тихо, листки, садівник, радісно, підземний, переписує, розмовляє.
 Гра «Хто швидше?»
  Розберіть слова за будовою:
Одягатися, зимують, біленький, поні, кенгуру, пюре, писати, чекати.
  Доберіть споріднені слова до запропонованих нижче:
Зима... (прикметник). Весна... (іменник). Дитина... (прикметник). Радість... (дієслово). Україна... (прикметник).
Моделювання нових слів
 Від поданих слів за допомогою суфіксів і префіксів утворити нові слова. Виділити основу і закінчення.
Товариш, грати, горіти, брат, ткач, козак, синій, молодь, кравець, птах, боягуз, убогий, садівник, біг, усміх, пух.
З’ясувати лексичне значення виділених слів. У разі потреби скористатися тлумачним словником.
Гра «Назви одним словом»
(Розібрати слова за будовою)
1. Найперша квітка, що зацвітає навесні (Пролісок)
2. Людина, яка любить доглядати за садом(Садівник)
3. Лікарська рослина, яку прикладають до ранок (Подорожник)
4. Один з видів грибів, який росте переважно в березових лісах (Підберезник)
5. Символ України з котиками (Верба)
V. Систематизація й узагальнення знань
1. Як знайти закінчення й основу в слові?
2. Чи всі слова мають закінчення?
3. Визначити закінчення у словах школяр, зошит.
4. Чи можна визначити лексичне значення слова за його закінченням?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Виписати з тексту художнього стилю 3—4 іменники, прикметники і дієслова. Визначити основу слів і закінчення. З’ясувати лексичне значення кожного слова.

Немає коментарів:

Дописати коментар