понеділок, 27 листопада 2017 р.

Тема:  Героїзм і мужність українських козаків. Художні особливості поеми «Іван Підкова»
Мета: розширити знання учнів про творчість Т. Шевченка; ознайомити з історичною поемою «Іван Підкова»;розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів, аналізувати ліро-епічний твір; визначати художні особливості поеми; формувати комунікативну, інформативну компетентності; виховувати почуття любові до Батьківщини, патріотичні почуття.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
 Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, поетичні збірки поета, дидактичний матеріал
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку
ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів.
Літературний диктант
1.     До якого міста пішов Тарас Шевченко взимку 1831 року? (До Петербурга)
2.     З ким познайомився у Літньому саду Петербурга Т. Шевченко? (З Іваном Сошенком)
3.     Хто взяв участь у викупі Шевченка із кріпацтва? (К. Брюллов, В.Григорович, О. Венеціанов, В. Жуковський, Є. Гребінка)
4.     За скільки викупили майбутнього поета? (За 2 500 крб.)
5.     У якому році з’явилася перша збірка Тараса Григоровича? (1840 р.)
6.     Яку назву мала ця збірка? («Кобзар»)
7.     У якому альманасі було надруковано поезію «Думка»? («Ластівка»)
8.     З якою метою «пішов козак світ за очі…»? (Шукати долі)
9.     З чим сперечається серце козацьке? (Думкою)
10.           Чому козак плаче? (Ні з ким поговорити)
11.           Що заросло тернами в поезії «Думка»? (Шляхи)
12.           Яким епітетом описує Т. Шевченко море? (Синє море)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
Вступне слово вчителя
У всі періоди творчості Великого Кобзаря бачимо його глибоке зацікавлення історією України,  героїчним минулим. Йому хотілося, щоб український народ згадав про свою минулу славу – козаччину, гайдамаччину, піднявся і скинув ненависні кайдани.
   Ці думки вилилися в поетичні рядки – поему «Іван Підкова».
Повідомлення учнів
1.                  Українське козацтво у 17 ст.
2.                  Доба героїчних походів українського козацтва.
3.                   Івана Підкова як історичну особу.
4.                  Козацька чайка.
















Аналіз образу Івана Підкови
 Дайте цілісну характеристику образу І. Підкови, опираючись на цитати з твору.
Робота в групах
Визначити художні особливості поеми
рефрен: «Було колись…»;
метафори: «ревіли гармати», «тіло лягло», «могили чорніють, … говорять», «лихо танцювало», «журба… кружала», «серце… спочине», «небо сонце криє», «море… стогне, виє», «лиман човни вкрили», «хвилі запінились», «море грає», «серце мліє», «човни стали»;
епітети: «біле тіло», «козацьке тіло», «синє море»;
порівняння: «могили…, як гори», «хвилі, як ті гори»;
звертання: «Ануже, хлоп’ята», «Грай же, море», «Добре, батьку, отамане»;
риторичні оклики: «А згадаймо!», «На байдаки!», «Ходім погуляти!», «Грай же, море!», «Поїдемо в гості», «Спасибі вам!»;
риторичні запитання: «Де-то буть роботі?»
Проблемні питання
1. Доведіть або заперечте думку О. Довженка: «Без минулого немає майбутнього».
2. Що, на вашу думку, свідчить про пам’ять людей щодо власного історичного минулого? Відповідаючи, посилайтеся на події, відтворені Т. Шевченком у поемі «Іван Підкова».
3. Прокоментуйте народну мудрість: «Перед тим як сказати — подумай, зваж». Висловіть власні зауваження, застосовуючи знання змісту твору Т. Шевченка «Думка».
4. Чому, наваш погляд, у військовій справі важливе порозуміння отамана і козаків? Особисту думку доведіть, посилаючись на зміст твору Т. Шевченка «Іван Підкова».
5. Чому, на ваш погляд, поезія Т. Шевченка має назву «Думка»? Чи часто ви думаєте? Які мрії вас охоплюють?
6. Поміркуйте, чи здобудуть перемогу козаки у боротьбі з ворогом? Особисті міркування вмотивуйте.
IV. Закріплення знань, умінь та навичок.
         Інтерактивна вправа «Відбий м’яч»
1.     Що залишилося після запорожців у поля? (Могили)
2.     Яка ріка згадується в поемі «Іван Підкова»? (Дніпро)
3.     До кого їдуть козаки в «гості» в поемі «Іван Підкова»? (До султана)
4.     Що робили козаки, коли плили річкою? (Співали)
5.     Яку назву має столиця Туреччини в поемі «Іван Підкова»? (Царгород)
6.     З ким говорять козацькі могили в полі? (З вітром)
V. Підбиття підсумків уроку.
         Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення «Мені найбільше запам’яталося…»
VI. Домашнє завдання.
         Виразно читати поему «Іван Підкова» Т.Г. Шевченка.
         Намалювати ілюстрації до поеми.



















Немає коментарів:

Дописати коментар