
пʼятниця, 3 листопада 2017 р.
Урок української літератури для 6 класу
Тема:«Ой, у лузі червона калина похилилася» С. Чарнецького й Г. Труха — пісня, що
стала народною
Мета: познайомити учнів із відомостями про січових стрільців, вивчити особливості стрілецьких пісень; уміти пояснювати їхні символи, відрізняти стрілецькі пісні від інших видів пісень; визначити провідний мотив програмових творів, їхній ідейно-художній зміст; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; навчити виразного читання; формувати кругозір, світогляд
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: портрети письменників, видання твору, ілюстрації до нього, відеоматеріали
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Вступне слово вчителя.
У нашого народу завжди були люди — патріоти, готові на великі жертви заради Батьківщини. Саме такими були січові стрільці. Вони були не лише вправними воїнами, а й талановитими митцями. Їм належить багато пісень, названих стрілецькими. Ці пісні підтримували бойовий дух оборонців рідної землі, їхню віру в торжество свободи та справедливості.
IІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя
Пісні січових стрільців — різновид українських народних козацьких пісень патріотичного звучання, виникнення й розвиток яких пов’язані з історією січового стрілецтва. За жанровими ознаками й системою образів вони майже ідентичні козацьким пісням. Відмінність зумовили лише часові межі появи цих творів. Відстань між ними — понад три століття, що внесло певні зміни й у тематику, і в ідейні мотиви, і в мелодику пісень.
2. Робота з підручником
Опрацювання статей та рубрик підручника.
3. Евристична бесіда
— Що таке літературна пісня?
— Чим літературна пісня відрізняється від народної?
— Як пісня відображає життя народу?
— Хто такі січові стрільці? Що вам відомо про них?
— Як ви розумієте народну мудрість про те, що пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину? Відповідь обґрунтуйте.
— Чому народна пісня є дорогоцінним надбання поетичного генія нашого народу? Відповідь умотивуйте.
4. Виразне читання твору С. Чарнецького й Г. Труха «Ой, у лузі червона калина похилилася»
5. Евристична бесіда
— Чому зажурилася Україна?
— Що символізує калина?
— Які ще образи-символи України вам відомі? (Верба, рушник, чорнобривці та ін.)
— Чому Україна порівнюється з калиною?
— З яким ворогом і за що борються січовики?
— Як січовики намагаються розвеселити Україну? Свою відповідь підтвердіть цитатами з твору.
6. Мозковий штурм
Визначити тему, ідею та головну думку пісні.
7. Завдання пошуково-дослідницького характеру
Визначте художні особливості поезії.
8. Перегляд відео презентації
Обговорення відео презентації.
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
Вікторина
— Чому, на вашу думку, Україна зажурилася?
— Прокоментуйте слова з пісні «Не журися, славна Україно, маєш добрий рід».
— З яким ворогом і за що борються січовики?
— Як січовики намагаються розвеселити Україну?
— Чим прославилися січові стрільці?
V. Підбиття підсумків уроку
Уміти розповідати про письменників, виразно читати стрілецьку пісню.
VI. Домашнє завдання

Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар