субота, 20 грудня 2014 р.
Урок української літератури з використанням інтерактивних методів і прийомів
Тема: Тривога за жіночу долю у баладах Т. Г. Шевченка «Причинна» і «Лілея»
Мета: закріпити знання школярів про баладу як літературний жанр; розкрити на прикладі програмових творів образи жінок, їх долю; дослідити доцільність застосування елементів фольклору, звичаїв, обрядів для сприйняття ідейного змісту «Причинни», «Лілеї»; розвивати логічне й абстрактне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно читати поетичні твори, коментувати їх ідейно-художній зміст, грамотно висловлювати власні думки і робити висновки; виховувати почуття пошани до творчості Кобзаря, волелюбність, доброту, щирість, вірність у почуттях.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет Т. Шевченка, виставка книжок поета раннього періоду творчості, ілюстрації, дидактичний матеріал, аудіозапис балади, презентація, епіграф.
Такого полум’яного культу материнства,
такого апофеозу жіночого кохання
і жіночої муки не знайти, мабуть,
ні в одного з поетів світу.
Нещасний в особистому житті Т.Шевченко
найвищу красу світу вбачав у жінці…
Максим Рильський
Хід уроку
I. Оголошення теми і мети уроку
II. Актуалізація опорних знань
1. Вікторина «Життєва доля Т. Шевченка»
1. Найвідоміша збірка поета. («Кобзар»)
2. Коли був написаний «Заповіт»? (1845 р.)
З. Де навчався Т. Шевченко? (Петербурзька академія мистецтв)
4. Народився Тарас Шевченко у селі... (Моринці)
5. Як звати батька Тараса? (Григорій)
6. Скільки дітей було у родині Шевченків? (шестеро)
7. Коли вперше було видано «Кобзар»? (1840 р.)
8. Що означає ім'я «Тарас»? (бунтар)
9. Серія картин, видана на кошти Тараса Шевченка. («Живописна Україна»)
10. Художник, який познайомив Т. Шевченка з Брюлловим. (Іван Сошенко).
11. Як звали Тарасових братів? (Йосип і Микита)
12. Скільки років було Тарасові, коли його викупили з кріпацтва?
(24 р.)
13. Як називається гора, де похований Т. Шевченко? (Чернеча гора)
14. Де відбулася зустріч Шевченка та І. Сошенка? (у Літньому саду)
15. Яким твором починається «Кобзар»? («Причинна»).
2. «Мозкова атака . Слайд 3 - 4
• Фольклор — це... (Усна народна творчість)
• Балада — жанр... (Ліроепічної поезії фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичним сюжетом)
• Ознаки балади... (Зображення однієї події з життя головного героя. Висока емоційність. Нетривалий час події. Невеличка кількість дійових осіб. Стислість, малий обсяг. Віршова форма)
III. Мотивація навчальної діяльності
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя. Пояснення епіграфу. Слайд 5
Дівчина… Жінка… Мати… Саме їм присвятив свої балади і більшу частину творчості відомий український поет, пророк Тарас Григорович Шевченко. Максим Рильський сказав про нього та його творчість: «Такого полум’яного культу материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу. Нещасний в особистому житті Т. Шевченко найвищу красу світу вбачав у жінці…»
Сьогодні ми розглянемо балади Т. Шевченка «Лілея» і «Причинна», що присвячені жіночій долі, моральним стосункам, коханню, проаналізуємо їхній зміст, зробимо ідейно – художній аналіз поезій, визначимо символіку квітки лілеї, значення образу причинної, з’ясуємо романтичні тенденції, які присутні у цій баладі.
Опрацювання твору Т. Шевченка «Причинна»
2. Коментар учителя
Причинна — жінка, яка втратила психічну рівновагу внаслідок того, що їй, за давніми народними уявленнями, «щось пороблено», в даному разі — ворожкою.
3. Повідомлення учнів
1. Історія написання та джерела балади «Причинна»
2. Художні особливості твору.
4. Виразне читання балади учнями
5. Бесіда за питаннями:
• Хто є головна героїня балади? Яким було її сирітське життя?
• Що спонукало дівчину звернутися до ворожки? Як ці відвідини вплинули на самопочуття героїні?
• Яких страждань і принижень зазнала дівчина від людей?
• Чому молодиця вірить у повернення коханого? Як це її характеризує?
• Чим пояснити бажання причинної влізти на дерево?
• Через що гине героїня? Чим можна було їй допомогти?
• Як сам автор ставиться до дівчини? Про що це свідчить?
• Яке значення має пролог для сприйняття змісту твору? Відповідь обґрунтуйте.
• Як Т. Шевченко характеризує русалок? (Може, вийшла русалонька / Матері шукати, / А може, жде козаченька, / Щоб залоскотати)
• Чим зумовлено блукання дівчини темної ночі? (То дівчина ходить, / Й сама не зна (бо причинна), / Що такеє робить)
• Яких змін зазнала героїня після відвідування ворожки? (Щоб менше скучала, / Щоб, бач, ходя опівночі, / Спала й виглядала / Козаченька молодого, / Що торік покинув)
• Що означає слово «китайка» у фразі: «Не китайкою покрились козацькі очі»? (Китайка — синя, рідше червона бавовняна тканина; червоною китайкою, за народним звичаєм, накривали померлих козаків).
• З якої причини, на думку дівчини, не повертався її коханий? (Орел вийняв карі очі… Біле тіло вовки з’їли)
• Як автор характеризує сирітське життя героїні? (Кого ж їй любити? Ні батька, ні неньки, / Одна, як пташка в далекім краю. / Пошли ж ти їй долю,— вона молоденька)
• Для чого дівчині потрібні орлині крила?(За синім би морем милого знайшла; / Живого б любила, другу б задушила, / А до неживого у яму б лягла)
• Хто порушив нічну тишу? Що символізують ці істоти?
• Як русалка пояснює своє походження? (Мене мати породила, / Нехрещену положила)
• За яких обставин дівчина залізла на дерево, а потім спустилася до землі?
• Що було причиною смерті героїні? (Кругом дуба русалоньки / Взяли її, сердешную, / Та й золоскотали)
• Чому кінь козака по дорозі додому «насилу ступає, спотикається»? Поясніть цю прикмету, згадавши твір «Слово про Ігорів похід».
• Якими були передчуття козака? (Коло серця козацького / Як гадина в’ється)
• Як зреагував парубок, побачивши кохану мертвою? (Зареготавсь, розігнався — / Та в дуб головою!)
• Чи можна виправдати його самогубство?
• Що подумали дівчата, які йшли в поле жати і побачили молодят, що лежали біля дуба?
• Опишіть, застосовуючи текст твору, поховальний обряд над сиротами.
• Для чого на могилі хлопця були посаджені явір та ялина, а у дівчини — червона калина?
• Чи можна очікувати наступної жертви після того, як Т. Шевченко зазначив наприкінці твору Поки тії русалоньки / З Дніпра грітись вийдуть.
Якими почуттями пройнята балада? Над чим вона змушує замислитися читача?
6. «Мікрофон»
«Хто ж винен у смерті молодят?»
7. Прослуховування прологу поезії в аудіозаписі
8. Обмін враженнями
- Які ваші враження після прослуханої балади в аудіозаписі?
- Порівняйте прочитання та аудіозапис балади. Що вам найбільше сподобалось?
9. Дослідницьке завдання. Слайд 6
Визначити тему та ідею твору
Тема: розповідь про вірне кохання, розлуку і трагічну смерть закоханих.
Ідея: возвеличення щирого почуття кохання і водночас засудження жорстокого і злого світу, де неможливо зберегти сильні, чисті, справжні почуття.
Основна думка: людина, яка здатна сильно й істинно проявляти кохання, відданість, вірність, приречена на трагічний кінець.
Жанр: романтична балада.
Опрацювання твору Т. Шевченка «Лілея»
11. Повідомлення учня «Історія і джерела створення балади «Лілея».
12. Робота над баладою Т. Шевченка «Лілея» (25 липня 1846 р., Київ)
13. Інсценізація балади
14. Обмін враженнями
• Які враження виникли у вас під час читання балади?
• Якими почуттями пройнята балада?
• Над чим вона змушує замислитися читача?
15. Бесіда за питаннями:
• У який час відбувалися події, відтворені в баладі?
• Чому Т. Шевченко поезію починає з риторичного запитання, намагаючись тим самим заінтригувати читача?
• За що героїня твору дорікає людям і водночас ненавидить їх?
• Чим приваблювала квітка багатьох своїх прихильників? (Царівною називають, / Очей не спускають / З мого цвіту? Дивуються / Не знають, де діти!)
• Чому згадка Лілії про своє минуле життя змусила її розплакатися перед Королевим цвітом?
• Про які страхіття розповіла героїня коханому, коли ще була людиною?
• Через що дитина не змогла сприйняти страждання, а потім і смерть своєї матінки?
• Хто такі байстрюки?
• Чи можна вважати пана чемним, добрим, оскільки він сироту «догодував, виховав у білих палатах»? Наведіть переконливі аргументи.
• Чому пан, на ваш погляд, вимушений був раптово виїхати, залишивши своє майно, дівчину?
• Що сталося з панським будинком і сиротою? Чим пояснити агресивну поведінку народу? (Будинок спалили... / А мене, не знаю за що, / Убити — не вбили, / Тільки мої довгі коси / Остригли, накрили / Острижену ганчіркою / Та й ще реготались. / Жиди навіть нечистії / На мене плювали)
• Як ви розумієте фантастичний епізод, коли дівчина померла, а замість неї відродилася квітка — Лілея?
• Чим пояснити добродушне ставлення людей до Снігоцвіта?
• Чого не може вибачити квітка народу? Чи є це свідченням її жорстокості, ненависті?
• Як коханий квітки сприймав її горе?
16. Дослідники. Слайд 7
Визначити тему та ідею твору
Тема: зображення страждань дівчини (лілеї) через панську жорстокість і бездуховність.
Ідея: висловлення співчуття героїні — представниці простого знедоленого народу.
Основна думка: Нащо мене бог поставив / Цвітом на сім світі? / Щоб людей я веселила, / Тих самих, що вбили / Мене й матір?
Жанр: балада.
17. Мозковий штурм
Чому Лілея виявилася невмирущою? Що цим хотів довести письменник?
18. Робота в групах. Слайд 8
1. Як, на ваш погляд, чи можна вважати Лілею (Т. Шевченко «Лілея») жертвою розбещеного панства? Свої міркування обґрунтуйте.
2. Дослідіть, яким чином описи природи допомагають розкрити внутрішній стан героїні балади Т. Шевченка «Причинна».
3. Кого, на вашу думку, називає Т. Шевченко «людьми чужими» у творі «Причинна»? Вмотивуйте, чи можна їх вважати винними у смерті дівчини?
4. Дослідіть на прикладі твору Т. Шевченка «Лілея», як простий люд намагався протистояти панському свавіллю і тим самим сприяв поступовому скасуванню кріпацтва.
5. Чому, на ваш погляд, дівчина та її коханий приречені на смерть
(Т. Шевченко «Причинна»)? Чи можна було запобігти трагедії? Наведіть переконливі аргументи.
19. Займи позицію. Слайд 9
Спростуйте або підтвердіть думку: «Знущання людей з героїні балади Т. Шевченка «Лілея» — розплата за панську жорстокість і зневажливість». Відповідаючи, посилайтеся на факти з твору.
20. Гронування
Лілея і Причинна
21. Репродукції картин із зображенням жінок Т. Г. Шевченка
Образи жінок виявляються не лише в літературі, а й у мистецтві. Мабуть, ви знаєте, що Шевченко був майстерним художником і, звичайно, малював портрети різних жінок. Тому я пропоную вам переглянути неповторні полотна із зображенням жінок.
V. Підсумок уроку
1. Продовжіть речення. Слайд 10
На сьогоднішньому уроці ми…
VI. Домашнє завдання
Порівняльна характеристика образів Причинної та Лілеї. Слайд 11
Лілея - …………
Причинна - ………..
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар