субота, 20 грудня 2014 р.
Урок української літератури 5 клас з використанням інтерактивних методів і прийомів
Тема: Елементи незвичайного у творі Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Символіка країни Недоладії та її мешканців. Морально-етичні проблеми у повісті-казці.
Мета:продовжувати роботу над казковою повістю Г.Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», навчати учнів аналізувати особливості жанру повісті-казки, розуміти символіку образів; формувати вміння переказувати твір, характеризувати героїв, аналізувати роль художніх засобів, пояснювати значення діалогів у творі, розвивати творчі здібності, фантазію, комунікативні вміння; формувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати щирість, відкритість, наполегливість, відповідальність за свої вчинки.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: книжкова виставка творів Г.Малик, ПК, проектор, ілюстрації учнів до повісті-казки, карта маршруту країни Недоладії.
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
На дошці – маршрут подорожі у країну Недоладію.
І.Оголошення теми і мети уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Мозгова атака
-Розповісти стисло біографію Галину Малик.
-Що ви знаєте про творче життя сучасної дитячої письменниці.
-Назвіть жанр твору «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
-Доведіть, що твір Г.Малик – повість-казка.
Робота з виставкою книг «Мікрофон».
- Які книжки сподобались вам на виставці? Чому?
-Які з них ви вже читали?
-Чому, на вашу думку, і діти, і дорослі люблять читати казки?
-Які ви ще прочитали твори Галини Малик?
III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
-Діти, сьогодні у нас незвичайний урок – це урок-подорож до загадкової країни Недоладії. Ось перед вами карта маршруту, де визначено зупинки, до яких ми потрапимо потягом. Вам треба бути дуже уважними і пам’ятати, що з однієї станції до іншої ми рушимо тільки в тому випадку, якщо справимось з усіма завданнями. Отже, сьогодні на уроці ми помандруємо слідами дівчинки Алі, проаналізуємо її поведінку, а також зробимо характеристику інших персонажів повісті-казки.
Зупинки: Пізнавальна, Знайомство з Алею, Акторська, Художня, Фізкультхвилинка, Символічна, Кінцева
Отже, сідаймо зручніше, і наш потяг з великою швидкістю повезе нас до I зупинки.
Увага! Перша зупинка – Пізнавальна.
Евристична бесіда з учнями за змістом прочитаного, визначення елементів незвичайного.
Що незвичайного сталось з Алею при зустрічі з незнайомим маленьким чоловічком у її кімнаті?
Де розташована країна Недоладія?
Що ви можете розповісти про місцевих жителів Недоладії?
Хто був правителем країни?
Чому Недороль боявся Першого Недорадника?
Чи був Недороль добрий і справедливий правитель?
Яким чином вдалося позбутися Недорадника?
2.Вибіркове читання.
Учні, зачитайте опис Алі.
Зачитайте епізод, як з’явився злий карлик Недочеревик.
Зачитайте, що дівчинка незвичайного побачила на озері.
Чим вразило Алю місто?Підтвердіть свої слова текстом.
Яким був будинок Недочеревика? Зачитайте.
Вікторина «Впізнай ім’я героя»
Увага!Друга зупинка– «Знайомство з Алею».
Бесіда вчителя з учнями про головну героїню.
Увага! Третя зупинка – «Акторська».
Рольова гра «Актори»
Учитель: А ось і Аля завітала до нас!
Входить дівчинка Аля.
-Я – Галя. Але тато з мамою називають мене Алею. Я не люблю робити справи до кінця. Все мені набридає. Нещодавно я потрапила до країни Недоладії. Там я зустріла дивних мешканців. Я хочу додому! (Плаче). Допоможіть мені повернутись!
Бесіда з учнями
Учні, що ви можете сказати про дівчинку Алю?
Охарактеризуйте її зовнішній вигляд та риси характеру.
Чи хотіли б ви бути схожими на неї? Чому?
Діти, дайте пораду Алі, що їй робити, як змінитись, щоб повернутись додому і не залишитись у країні Недоладії назавжди.
Увага! Четверта наша зупинка – Художня.
Мініпроект «Я – художник» (учні, які підготували малюнки, розповідають, яких героїв казки або який епізод твору вони відобразили).
Увага! П’ята наша зупинка – Фізкультхвилинка
Увага! Наша шоста зупинка – Символічна
Словникова робота
Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища; це художній образ, який відтворює певну думку, ідею. Наприклад, хліб-сіль – символ української гостинності, голуб – символ миру, верба і калина символізують Україну.
-А зараз, учні, ми визначимо, які ж є символи у повісті-казці «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Робота з таблицею.
Символ
Символічне значення
Країна Недоладія
безлад і недороблені справи
Недоладько
працьовитість і відданість
Недопопелюшка
дружелюбність і безкорисливість
Недокватирка
людська недбалість
Недочеревик
справедливість, колекціонування недороблених справ
Недороль Десятий
бездіяльність і боягузтво
Перший Недорадник
жорстокість і лють
Недовус
товариськість
Учитель:
-А тепер, діти, скажіть, якого персонажа казки ми ще не згадали?
-Правильно, Алю.
-Але, щоб сказати, що символізує образ Алі, треба обов’язково вам визначити, якою була Аля спочатку і як вона змінилась.
Бесіда вчителя з учнями
Якою була Аля спочатку?
Якою стала дівчинка?
Робота в групах
Учитель ділить клас на дві групи. Учні складають сенкан.
I група (складає сенкан, якою Аля була спочатку).
1. Аля.
2. Неохайна, лінива.
3. Недороблює, не слухає, не виконує.
4. Аля недороблює свої справи.
5. Нечупара.
II група (складає сенкан, якою Аля стала після повернення з Недоладії).
1. Аля.
2. Охайна, відповідальна.
3. Працює, виконує, встигає.
4. Аля відповідає за свої вчинки.
5. Відповідальна дівчинка.
Складання незвичайного плану (він допоможе Алі повернутися додому).
План
1.Негативні звички Алі.
2.Знайомство Алі з Недочеревиком.
3.Аля – у країні Недоладії.
4.Зустріч Алі з Недоладьком.
5.Розповідь Недороля Десятого.
6.Зачарований будиночок Недочеревика.
7.Дівчинка у в’язниці.
8.Допомога друзів.
9.Недождень зремонтував годинник.
10.Повернення Алі додому.
Увага! Наша сьома зупинка – Кінцева.
Композиція (від лат. «складання») – це побудова художнього твору, розташування у певній послідовності всіх його частин (епізодів, розділів, сцен, картин, образів), розгортання подій у творі та групування персонажів.
- Пригадаймо, якою ж є тема та ідея твору. (Тема: змалювання цікавих пригод дівчинки Алі в незвичайній країні Недоладії, де живуть усі недороблені справи. Ідея: возвеличення щирої, сердечної дружби, дбайливого ставлення до свого життя, до інших людей, наполегливості в досягненні поставленої мети.)
- Назвіть місце, де відбувається дія (учитель демонструє малюнок, учні відповідають та підтверджують сказане уривками із тексту)
1. Епізод, коли Аля знайомиться із Недопопелюшкою (ст.. 112-113 «Обличчя незнайомки… Права взута у кришталевий черевичок, ліва – у важкий дерев’яний»)
2. Епізод, коли Аля проникає до зачарованого будиночка (ст.. 118 «За дверима було темно…Посередині кімнати на столі лежала велетенська розкрита книга»)
3. Епізод, коли дівчинка зустрічається вперше із Недочеревиком та він її переносить у Недоладію (ст.. 102-103 «Він був якийсь…і вона миттю вилетіла у розчинене вікно…»)
4. Епізод, коли Аля пришиває крильце бабці (ст.. 107 «Незабаром Аля побачила на квітці велику бабку…Потім знялася і полетіла!»)
Особливості мови твору
- Кожному письменнику властива своя індивідуальна мова написання творів, ніби свій почерк. Давайте спробуємо зрозуміти мову казки, над якою працюємо.
1. Чи використовує Галина Малик зменшено-пестливі слова? Якщо так, знайдіть їх у тексті.
2. Чи однакова емоційним забарвленням мова персонажів? Доведіть свою думку.
3. Хто з героїв викликає у вас відразу? Хто вам подобається? Чи має значення для характеристики персонажів їхня мова? Зачитайте.
- З теорії літератури ви, напевно, пам’ятаєте, що у художній літературі дуже часто зустрічаються образи-символи – це спеціальні знаки, що заміняють собою деякі інші поняття, використовуючи для цього асоціацію або подібність. Наприклад, часто в українських казках образ лисички використовують тоді, коли хочуть показати дуже хитру людину.
А з української мови нам відомо, що префікс недо- означає дію, стан або якість, що виявляються в процесах, ознаках і предметах неповною мірою.
4. Тож скажіть, будь ласка, що символізує префікс недо- у власних іменах казки? Як він впливає на життя мешканців міста?
Y.Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда вчителя з учнями
Отже, учні, сьогодні ми разом з Алею подорожували по казковій країні Недоладії. Прийшов час нам прощатися з героями казки і повертатися із цікавої подорожі додому. Аля повернулася, але скажіть мені, чи це та сама Аля, яка була колись, чи вона вже стала іншою, змінилась?
Учні, що б ви взяли на згадку про цю мандрівку?
Чи було вам цікаво читати цей твір? Чому?
У який момент ви переживали особливо за долю Алі?
Який життєвий досвід отримали особисто ви із цієї незвичайної подорожі?
Чого вчить нас ця повість-казка?
Мініпроект «Я – дизайнер»
Учні самостійно малюють Алю так, як вони собі уявляють (на одному аркуші – якою Аля була спочатку, на іншому аркуші – якою стала дівчинка після повернення з країни Недоладії).
Метод «Прес».
-Я думаю, що…
-Тому, що…
Наприклад…
Отже, я вважаю…
YI. Підсумок уроку-подорожі.
Коментар вчителя.
Повість-казка Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» уже давно полюбилася читачам, бо її герої – виховують, тішать, вчать, спонукають до роздумів. Певні висновки для себе, думаю, зробили і ви. Якщо людина ставить перед собою ціль та наполегливо йде до неї, то її обов’язково досягне. Отже, кожна наша розпочата справа має бути завершена.
YI. Домашнє завдання.
Створити фанфік (написати листа Алі від свого імені, подати власні роздуми про поведінку, вади Алі, допомогти їй виправитись і подружитись із головною героїнею).
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар