понеділок, 11 грудня 2017 р.
четвер, 7 грудня 2017 р.
ТЕМА: УЗАГАЛЬНЕННЯ
Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ: «СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ»
Мета: узагальнити
й систематизувати знання шестикласників зі словотвору й орфографії;
удосконалити вміння й навички визначати словотвірні категорії, пояснювати
орфограми у словах, використовуючи вивчені правила правопису; розвивати логічне
мислення, пам’ять, увагу, творчі вміння використовувати словотвірні категорії у
власних висловлюваннях певного стилю і типу мовлення; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до сім’ї,
членів родини, свого роду.
Тип уроку: урок
узагальнення й систематизації знань
Обладнання: підручник,
дидактичний матеріал
ХІД УРОКУ
I.
Оголошення теми й мети уроку
II.
Актуалізація опорних знань
Самостійна робота з творчим завданням
Записати подані слова, знімаючи риску. Аргументувати свій вибір.
Фото/аппарат,
кіно/зал, яхт/клуб, радіо/деталь, фут/бол, зоо/технік, зірви/голова,
південно/східний, кают/компанія, генерал/армії, генерал/ майор, біло/ручка,
ред/колегія.
З двома-трьома словами скласти речення, пов’язані між собою
однією темою.
З’ясувати лексичне значення виділених слів. У разі потреби
звернутися до тлумачного словника.
IІІ.
Узагальнення й систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи
Робота з підручником
Виконання
завдань з підручника
Ігрове
завдання «Хто швидше?»
Від поданих
слів утворити якомога більше нових слів, використовуючи різні способи творення.
Ліс, сім’я,
батько, крейда, відро, озеро, земля, рушник, гідність, хата, добробут,
картопля, підпис, місто, країна, квітник, книжка, вишня, зміна.
Виділити наголос у кожному слові. Дослідити, чи змінюється він при утворенні
нових слів.
Розподільний
диктант
Завдання: записати слова у дві колонки: в першу –
слова, що пишуться з префіксом пів – через дефіс, у другу – ті, що пишуться з
префіксом пів-разом.
Пів’ялинки, пів-України, півмісяця, півкабінету,
пів-Дніпра, півкниги, пів’явора, пів-Ялти, піволівця, пів-Росії, пів-Вінниці.
Гра “Відгадай
загадку”.
Завдання: відгадати загадки. Записати відгадки
(складні слова), пояснити їх творення і правопис.
І не сонце, і не місяць, а світить ясно, як удень.
(Електролампа.)
Ми спіймали нашу річку і додому принесли, затопили
жарко пічку і купаємося ми.(Водопровід.)
Посередині пічка, а по боках річка. (Самовар.)
По полю повзе, траву гризе. (Сінокосарка.)
Не людина, а говорить. (Радіоприймач.)
Не вмію читати, а весь вік пишу. (Авторучка.)
Робота біля
дошки
Завдання: записати речення, підкреслити
складноскорочені слова, пояснити їх творення.
І непогасна слава МХАТу, як наша молодість, жива. (М.
Рильський.)
Деяким підрозділам комбат дозволив короткий
перепочинок. (О. Гончар.)
Шура залишилася в медсанбаті полку. (О. Гончар.)
Творча робота
Завдання I: додати до поданих слів потрібний префікс
(з-, зі-, с-, роз-, без-).
Бити, писати, грамотний, захисний, казати, в’язати,
бігати, ставити, совісний, відповідальний, жалісний, сипати, копати, кинути.
Завдання II: дописати префікси пре-, при – до слів.
Пояснити свій вибір.
Добрий, гадати, бити, сісти, мудрий, хід, єднатися,
веселий, морський, дбати, слухатися, великий, тихий, багатий, дорогий.
Робота біля
дошки
Завдання I: розібрати слова за будовою.
Пеньочок, лісостеповий, волейболіст, вперше,
розхитають, збігається, неспокійно.
Завдання II: до поданих слів дібрати спільнокореневі.
Стріла, літо, звір, мисливець, лінь, день, книга.
Творча робота
Завдання: скласти й записати речення зі словами
солодке, минуле, поранений, черговий, які утворені способом переходу з однієї
частини мови в іншу.
V. Підсумок
уроку
Подумати і
дати відповіді:
1. Яка
особливість утворення нових слів?
2. Назвати
способи творення слів. Навести приклади.
3. Які
орфограми щодо правопису слів виявилися найскладнішими? Аргументувати
відповідь, підтверджуючи прикладами.
4. Навести
приклади слів, утворених поєднанням основ слів.
VI. Домашнє
завдання
Скласти
монологічне висловлювання у науковому стилі про словотвір як розділ науки про
мову та його значення для розвитку мовлення кожної людини.
Підписатися на:
Дописи (Atom)